Tipy na údržbu

Základné pravidlá pre údržbu kobercov zo strižnej vlny

Pripravte sa na to, že novo zakúpený vlnený koberec môže nejaký čas púšťať nepatrné množstvo vlny aj napriek tomu, že jeho výroba prebiehala s maximálnou starostlivosťou a pod dôkladnou kontrolou. Tento zdanlivý problém sa vytratí v prípade používania maximálne do 3-4 mesiacov.

Pre dosiahnutie maximálnej životnosti koberca, by mal byť koberec umiestnený na rovnej ploche.

V prípade vysávania koberca nepoužívajte v žiadnom prípade vysávač s rotačnými kefkami. Na odstránenie nečistôt z koberca postačí jednoduché vysávanie uskutočňované v smere vlasu.

Nikdy nezaťažujte kusový koberec iba bodovo - napríklad položením veľmi ťažkého kusu nábytku.

Ak chcete zamedziť kĺzaniu a pohybovaniu Vášho koberca po podlahe, zakúpte si produkt - protišmyková podložka pod koberec, ktoré tiež pomáha predísť deformácii koberca.

Aby ste predišli možnému čiastočnému zaťažovaniu koberca, snažte sa ho pravidelne v primeraných intervaloch otáčať.

Zamedzením priamemu slnečnému žiareniu na Váš koberec zabránite možným zmenám farebného odtieňa vlny.

Nikdy neklaďte na koberec nádoby obsahujúce hlinu, vodu alebo čokoľvek, čo uvoľňuje vlhkosť, ku ktorej sa nedostáva vzduch. Dlhodobo vlhké časti koberca sa môžu natrvalo poškodiť.

 

Odstraňovanie škvŕn a nečistôt

Na vzniknutý problém je potrebné reagovať okamžite, pretože materiál môže nečistotu veľmi rýchlo absorbovať, hoci sa kvalitné strižná vlna vyznačuje prirodzeným obsahom tuku, ktorý bráni nečistotám a vlhkosti.

Tekuté znečistenie odsajte najlepšie pomocou savej utierky, ktorú potrebným spôsobom zaťažte. Nikdy kusové koberce netrite!

Pred začatím odstraňovania škvŕn skontrolujte pravú farbu vlasu na mieste, ktoré nie je tak viditeľné.

Odstraňovač škvŕn nanášajte len na bavlnenú handričku, ktorá nepúšťa chlp! Čistenie vykonávajte vždy od vonkajšieho okraja škvrny až do jej stredu.

Ak sa dostanú na Váš vlnený koberec škvrny bielkovinového alebo mastného pôvodu, môžete ich odstrániť pomocou studenej, maximálne vlažnej mydlovej vody alebo čistiacim prostriedkom na pranie vlny.

Ak sa prilepí žuvačka na koberec, vytvrďte ju najprv použitím zmrazovacieho spreja a potom rozdrvíte kladivkom a zvyšky vykefujte prípadne povysávajte.

Vosk zo sviečky nechajte stvrdnúť a rukou pozvoľna a opatrne rozpustite. Pre odstránenie zvyšku vosku použite pijak a žehličku. Myslite na to, že príliš rozpálená žehlička bude mať za následok poškodenie vlnených vlákien a zadnej časti koberca a farebný vosk by mohol zafarbiť ďalšie časti vlneného koberca.

Ak sa Vám podarí rozliať na koberec červené víno, využite pre odsatie dlhodobo osvedčenú soľ, ktorú nasypete vo väčšom množstve na obliate miesto. Škvrny od piva alebo malinovky po vysatí handričkou odstránite pomocou mydlového lúhu obsahujúceho čistý alkohol alebo pomocou octovej vody.

Atrament odstránite pomocou použitia čistého alkoholu alebo acetónu.

Ak máte záujem oživiť farby koberca, položte ho v zime stranou s vlasom na premrznutý prachový sneh a zo zadnej strany ho ľahko a opatrne vyklepte.

Ručne tkané koberce zo strižnej vlny sa v žiadnom prípade nesmú prať a nesmú prevlhnúť až na zadnú stranu. V prípade prevlhnutia by mohlo dôjsť k poškodeniu povrchovej úpravy zadnej bavlnené strany a špeciálneho lepidla na báze prírodného kaučuku.

Pokiaľ dôjde k značnému znečistenia je na mieste zvážiť prenechanie vyčistenie koberca v chemickej čistiarni špecializujúcej sa na strižnú vlnu.